کتاب «عوامل موثر بر خبر» منتشر شد

کتاب «عوامل موثر بر خبر؛ روزنامه‌نگاری در سپهر رسانه‌ای قرن بیست‌ویکم» از سوی انتشارات سروش منتشر شد.

15
0

به گزارش آثاروما، چاپ نخست کتاب «عوامل موثر بر خبر؛ روزنامه‌نگاری در سپهر رسانه‌ای قرن بیست‌ویکم» تألیف ریچارد ام پرلوف با ترجمه آزاده سادات‌عطار از سوی انتشارات سروش منتشر و روانه بازار نشر شد.

این کتاب، تحقق آرزوی یک خبرنگار و دانش‌آموخته مدیریت رسانه برای کار در حیطه پژوهش‌های مرتبط با رسانه و ابزارهای ارتباط جمعی است. در دنیایی که  تقابل رسانه‌ها‌ به میدان جنگ تشبیه شده و عملاً هشدارها و پیش‌بینی‌های دهه‌های میانی و پایانی قرن بیستم در این زمینه عینیت یافته‌اند، در ایران، نه‌تنها فضای ذهنی عموم مردم، بلکه عرصه رسانه‌ها‌ هم چندان به ابزارهای لازم و کافی برای حضور مؤثر در این جنگ مجهز نیستند.

در چنین وضعیتی، کمبود کتاب‌هایی که از جنبه‌های مختلف کارزار جنگ رسانه‌ای را مورد توجه قرار دهند، بیش از گذشته احساس می‌شود. در این کتاب به قلم «ریچارد پرلوف» استاد ارتباطات دانشگاه ایالتی کلیولند، از یک طرف به تحولات روزنامه‌نگاری در ایالات‌متحده طی ادوار مختلف اشاره شده و از طرفی دیگر در بخش‌های مختلف کتاب، ورود رسانه‌های اجتماعی، به‌ویژه فیس‌بوک و توئیتر و تأثیرگذاری آن بر دروازه‌بانی خبر مورد توجه قرار گرفته است. همچنین، کتاب عوامل مؤثر در خبر به این نکته اشاره دارد که برخی اخبار در سایه سیطره رسانه‌های قدرتمند برجسته می‌شوند و برخی دیگر از دید عموم مخفی می‌مانند. اذعان به این مهم، از دید نویسنده آمریکایی که کشورش تعداد قابل‌توجهی از رسانه‌های برجسته جهانی را در اختیار دارد، خالی از لطف نیست.
امید است با توجه هرچه بیشتر به ابعاد جدید کارکرد رسانه‌ها، بتوان بدنه بخش اطلاع‌رسانی کشور را تقویت کرد تا جایی که رسانه‌های داخلی در مواجهه با غول‌های رسانه‌ای که به‌ویژه در برهه‌های حساس با هزینه‌های کلان، استقلال، همگرایی ملی و تمامیت ارضی ایران را هدف قرار می‌دهند، عملکرد سازنده‌ای داشته باشند و با تثبیت اعتماد عمومی و همراهی مردم ایران، برگ برنده را در دست بگیرند.
این کتاب درباره اخبار و روزنامه‌نگاری در عصری بسیار متفاوت از هر دوره‌ای است که پیش از این وجود داشته و مانند همه ادوار قبل، سرشار از مسائل موازی با گذشته است و در آن نویسنده تلاش می‌کند کارکرد اخبار، خطوط معاصر، مرزها و تعاریف مبهم را روشن کند. همچنین به مسائل معرفت‌شناختی در زیربنای واقعی آن، افسانه‌های مربوط به محتوای مغرضانه، تبیین عوامل تعیین‌کننده متنوع آن و فلسفه‌های هنجاری در مورد اینکه اخبار باید چگونه باشد، می‌پردازد.
ریچارد ام پرلوف، استاد ارتباطات، علوم سیاسی و روان‌شناسی در دانشگاه ایالتی کلیولند و نویسنده کتاب‌های درسی علمی معتبر در زمینه ارتباطات سیاسی و متقاعدسازی است. مقالات پرلوف در مورد نظریه‌های ارتباطی، اثرات رسانه‌ای خصمانه و برداشت‌های مبتنی بر شخص سوم از اخبار در نظریه‌های ارتباط، تحقیقات ارتباطی و ارتباطات جمعی و جامعه منتشر شده‌اند.  او در ارتباط با مقالاتی برنده جوایزی شده است.
چاپ نخست «عومل موثر بر خبر؛ روزنامه‌نگاری در سپهر رسانه‌ای قرن بیست‌ویکم» در ۴۶۶ صفحه وزیری، شمارگان ۱۰۰ نسخه و با قیمت ۲۲۰.۰۰ تومان توسط انتشارات سروش در اختیار علاقمندان به مباحث این حوزه قرار گرفته است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *