نمایش بدل

151
0

به کارگردانی آهو امیرصمیمی

به پیشنهاد: خوشه شایان

به گزارش آثاروما، خوشه شایان درباره نمایش بدل می‌گوید:

«این روزها نمایشی با نام «بدل» در سالن استاد انتظامی خانه هنرمندان روی صحنه است. پیشنهاد می‌کنم این نمایش را ببینید. نویسنده و کارگردان این اثر، خانم آهو امیرصمیمی هستند. تا پیش از این، ایشان بیشتر در زمینه نقد ادبی، روزنامه‌نگاری و نویسندگی فعالیت می‌کردند و در حقیقت، این اولین تجربه کارگردانی ایشان به صورت جدی است. نمایش «بدل»، به موضوع اهدای عضو پرداخته و فکر می‌کنم اولین نمایشی باشد که تمرکزش بر روی این موضوع بوده و به طور تخصصی به موضوع اهدای عضو پرداخته است.

این نمایش سه بازیگر دارد و این بازیگرها، هریک مونولوگ‌هایی دارند که همراه با بازی شخصی خودشان این مونولوگ‌ها را بیان می‌کنند. مونولوگ‌ها هیچ‌کدام خطی نیستند و یک سیر رفت‌وبرگشتی دارند. کلا جریان روایت این داستان خطی نیست و یک حالت سیال ذهن دارد و ما خیلی قطره‌چکانی در طول نمایش متوجه اتفاقاتی که افتاده و این‌ها روایتش می‌کنند، می‌شویم.

صحنه‌ای از نمایش بدل

در حقیقت موضوع پیرامون زندگی دو برادر دوقلو می‌گذرد که یکی از آن‌ها بدلکار است. این نمایش سه بازیگر است. نقش‌ها یک پزشک، یکی از آن برادران دوقلو و یک پرستار هستند که خانم مژگان معقولی نقش پرستار را اجرا می‌کنند. آقای مسعود ملکوتی‌نیا نقش بردار را و آقای وحید الهویی نقش دکتر را ایفا می‌کنند.

نمایش بدل بازی روان و ایده کارگردانی جذابی دارد

بازی‌ها بسیار روان است و ایده کارگردانی جذابی هم دارد که خیلی درباره‌اش توضیح نمی‌دهم برای اینکه بروید و خودتان نمایش را ببینید. نمایش بسیار تأثیرگذار است و از لحاظ احساسی خیلی بیننده را درگیر می‌کند و ابهاماتی در ذهن ایجاد می‌کند و سوالاتی در ذهن بیننده به وجود می‌آید که جاهایی خود نمایش به این سوالات پاسخ می‌دهد و در نهایت، ضربات ممتدی به ذهن و احساس بیننده‌اش وارد می‌کند که خیلی هم ناب است.

در حقیقت، از آنجایی که نویسنده این کار از یک سیر خطی خارج شده و فراز و فرودی در نوشتنش داده که همان فراز و فرود در اجرای کار هم هست، هرچند جاهایی احساس می‌کنیم ریتم کند شده اما در مقاطعی شوک‌هایی وارد می‌کند که شاید آن کندی را برطرف می‌کند.

در مورد این نمایش نقدهای زیادی نوشته شده و برخی از آن‌ها مثبت و برخی منفی بوده‌اند. برخی هم نقاط قوت و ضعف را در کنار هم قرار داده‌اند. به هر حال، به نظرم دیدنش به دلایل مختلف خالی از لطف نیست. یکی به خاطر موضوعی که به آن پرداخته، یکی به خاطر روایت غیرخطی که دارد و یکی هم به خاطر سیال ذهن بودن آن و به خاطر بازی‌های بازیگران که در عین اینکه هریک هویت مستقلی برای خود دارند و سه نوع بازی مختلف را در کار می‌بینیم، نخ ارتباطی ظریفی هم بین این سه نوع بازی هست.

به نظرم با توجه به اینکه تجربه اول کارگردانی خانم امیرصمیمی است و متن را هم خودشان نوشته‌اند، به عنوان تجربه اول کار قابل توجهی است و پیشنهاد می‌کنم حتما این کار را ببینید.»

فایل صوتی را اینجا بشنوید:

لینک نمایش در سایت تیوال

خوشه شایان
نوشته شده توسط

خوشه شایان

نقاش

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *