رونمایی از تازه‌ترین مستند فتح‌الله امیری در هفته محیط‌زیست؛

شبکه مستند با «رؤیای امید» مخاطب را به سیبری می‌برد

«رؤیای امید» تازه‌ترین مستند فتح‌الله امیری و نیما عسگری، امروز از شبکه مستند پخش می‌شود.

23
0

به گزارش آثاروما به نقل از روابط‌عمومی شبکه مستند، «رؤیای امید» تازه‌ترین مستند فتح‌الله امیری و نیما عسگری، امروز ۲۲ خرداد به مناسبت هفته محیط‌زیست از شبکه مستند پخش می‌شود. 

فتح‌الله امیری درباره این مستند گفت: «رؤیای امید» درباره تنها بازمانده گله غربی درنای سیبری، یعنی «امید» است، این مستند در فریدون‌کنار و بلژیک فیلم‌برداری شده و تولیدش ۵ ماه طول کشیده است. 

تهیه‌کننده این اثر گفت: این مستند در ۳۵ دقیقه به ماجرای «درنای امید»، تلاش برای آشناکردنش با «درنای رویا»، ماجرای آغاز سفر مشترک آن‌ها به سیبری و در نهایت اینکه آیا هر دو با هم به مقصد می‌رسند یا خیر پرداخته است. 

امیری افزود: این مستند کوشیده گوشه‌ای از تلاش‌های محیط‌بانان، مردم بومی و محیط‌زیست برای حفظ مسیر پروازی برای ورود درناها از سیبری به ایران را به تصویر بکشد، فارغ از اینکه در نهایت چه اتفاقی برای این گونه نادر در معرض انقراض می‌افتد. 

از خصوصیات درناها نوع همسرگزینی‌شان است که به‌صورت تک‌همسری است. اگر اتفاقی برای جفت آن‌ها بیفتد به‌سختی دوباره امکان جفت‌یابی برایشان مهیا می‌شود. در سال ۸۶ «آرزو»  – جفت «امید» – به دلیلی نامعلوم تلف شد و پس از آن «امید» جفت‌گیری نکرد و حالا ۱۵ سال است به‌تنهایی این مسیر ۵۰۰۰ کیلومتری را مهاجرت می‌کند. 

«رؤیای امید» را فتح اله امیری و نیما عسگری به طور مشترک کارگردانی کرده اند و تدوین آن را روح‌الله رضایی بر عهده داشته است. این مستند دوشنبه ۲۲ خرداد ساعت ۲۰ از شبکه مستند پخش می‌شود و تکرار آن ساعت دوشنبه ساعت ۲۴ و سه‌شنبه ساعت ۱۰ خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *