خاطراتی از ساخت مستندهای شاخص حیات وحش در ایران

مجموعه مستند «با مستندسازان» به کارگردانی سعید رسولی تولید جدید شبکه مستند سیما جمعه ۱۹ خردادماه پخش می‌شود.

26
0

به گزارش آثاروما به نقل از روابط عمومی شبکه مستند، سعید رسولی کارگردان و تهیه‌کننده مجموعه «با مستندسازان» درباره سوژه اثرش توضیح داد و گفت: این مستند، مجموعه پرتره‌هایی از مستندسازان حیات وحش ایران است و در آن سراغ تعدادی از فیلمسازانی رفته‌ایم که در این حوزه فعالند و کارهای گوناگونی ساخته‌اند. در این مجموعه، ضمن پخش یک بیوگرافی از کارگردان‌ها، مروری بر کارنامه کاری و فعالیت‌هایشان در حوزه ساخت مستندهای حیات وحش داریم.

وی افزود: از جمله چهره‌هایی که در این مجموعه معرفی شده‌اند می‌توان به فتح الله امیری، مانی میرصادقی، خلیل زارعی، مجید گل عبد و… اشاره کرد. البته این مجموعه ادامه‌دار خواهد بود، چراکه هنوز سراغ خیلی از مستندسازان حیات وحش کشور نرفته‌ایم، زیرا بسیاری از آن‌ها در شهرستان‌های ایران هستند و هماهنگی بین‌شان بسیار سخت است و ما در تلاش هستیم تا همه فعالان این حوزه را مقابل دوربین خود داشته باشیم.

این مستندساز با اشاره به فرم روایی این مجموعه مستند گفت: در این مجموعه کارهای شاخص این مستندسازان معرفی شده و درباره جزییات ساخت آن‌ها صحبت می‌کنیم. در این میان گفت‌وگو با آن‌ها خاطرات تلخ و شیرین آنان از ساخت مستند بیان می‌کند و متناسب با هر موضوع از تصاویر آرشیوی مناسب نیز استفاده کرده‌ایم و در حقیقت مروری بر آثار و کارنامه کاری این مستندسازان حیات وحش داریم.

او درباره توجه شبکه مستند به ساخت چنین اثری گفت: تعدادی از مستندسازانی که در این مجموعه معرفی شده‌اند، نخستین کارهایشان را با حمایت شبکه مستند تولید کردند و آرام آرام مسیر پیشرفت را طی کردند تا تبدیل به مستندساز قوی در این حوزه شدند. از این نظر نقش شبکه مستند در ارتقای سطح تولیدات حیات وحش پررنگ است‌ و سفارش ساخت این مجموعه نیز توسط خود شبکه داده شده است.

کارگردان مجموعه مستند «با مستندسازان» افزود: نزدیک به ۴-۵ ماه درگیر تولید این مجموعه بودیم و از آنجا که بسیاری از این مستندسازان خارج از پایتخت زندگی می‌کنند و دسترسی به آنان سخت بود و برای حضورشان در تهران نیازمند به هماهنگی قبلی بود. به همین علت روند تولید این مجموعه کمی بیشتر زمان برد و هر قسمت از این مجموعه نزدیک به ۲۵ دقیقه است.

تهیه‌کننده و کارگردان این مجموعه سعید رسولی است و از دیگر عوامل آن می‌توان به مهدی مولایی تصویربردار، زهره مصطفایی تدوین، میثم زرقانی مدیر تولید و زهرا زرقانی هماهنگی اشاره کرد.

مجموعه مستند «با مستندسازان» جمعه‌ها ساعت ۲۲:۳۰ از شبکه مستند سیما پخش می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *