انتشار 10 هزار عنوان کتاب در اردیبهشت 1402

طبق آمار موسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در اردیبهشت سال ۱۴۰۲ حدود ۱۰ هزار و ۱۳۲ عنوان کتاب منتشر شد.

11
0

به گزارش آثاروما، طبق آمار مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران در اردیبهشت‌ماه سال ۱۴۰۲ حدود ۱۰ هزار و ۱۳۲ عنوان کتاب در شمارگان ۸ میلیون و ۶۱۸ هزار و ۸۳۰ نسخه منتشر شد که در این آمار سهم هزار و ۷۶۳ عنوانی کتاب‌های ادبیات بیش از سایر حوزه‌ها بود. کتاب‌های حوزه کودک و نوجوان با هزار و ۶۲۵ عنوان در رتبه دوم قرار دارد و رتبه‌های سوم و چهارم در اختیار کتاب‌های کمک‌درسی و علوم اجتماعی با هزار و ۳۳۰ و هزار و ۲۹۰ عنوان است.

تولید ۱۰۵۴ اثر تألیفی در مقابل ۵۷۱ اثر ترجمه در حوزه کودک طی ماه اردیبهشت ماه نیز از نکات قابل تأمل بررسی آماری این ماه است.

بررسی این آمار نشر اردیبهشت‌ماه نشان می‌دهد در این ماه، آثار تألیفی بر آثار ترجمه شده غلبه داشته به‌طوری که از ۱۰ هزار و ۳۱۲ عنوان حدود ۷ هزار و ۱۹۹ عنوان تألیفی و ۲ هزار و ۹۳۳ عنوان در قالب ترجمه منتشر شده است؛ همچنین ناشران استان تهران با ۷ هزار و ۶۸ عنوان درصدر ناشران استانی پُرکار اردیبهشت ماه قرار دارند.

براساس اطلاعات سایت مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران، سهم کتاب‌های چاپ نخست حدود ۶ هزار و ۴۳۲ عنوان و کتاب‌های چاپ دوم در این ماه ۳ هزار و ۷۰۰ عنوان است.

همچنین شمارگان کل کتاب‌ها ۸ میلیون و ۶۱۴ هزار و ۸۳۰ نسخه و جمع میانگین شمارگان کتاب‌های دومین ماه سال ۸۵۰ نسخه است، میانگین قیمت کتاب‌ها نیز در اردیبهشت ۱۴۰۲ حدود ۱۱۴ هزار تومان ثبت شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *